Katalog Prodejny
Porovnání
Přihlásit
Košík

 

  • Potřebujete notebook do práce, na studium, domů na základní použití, herní „dělo“ nebo multimediální univerzál? Vybrat si ten správný, jehož potenciál naplno využijete, ale u kterého nebudete připlácet za věci, které beze zbytku nevyužijete, není vzhledem k záplavě typů a parametrů úplně jednoduché. Mohou se totiž od sebe lišit nepatrným písmenkem nebo znaménkem ve specifikaci paměti nebo procesoru, kterého si ani nevšimnete, a doma pak zjistíte, že vám nově zakoupený přístroj stoprocentně nevyhovuje. Právě takové detaily rozhodují o vaší spokojenosti, proto se pojďme podívat blíže na typy notebooků.
  • Základní typy notebooků

  • Domácí notebooky

  • Domácí notebooky jsou určené pro běžné použití pro celou rodinu, tedy hlavně k prohlížení internetu nebo sledování filmů. U této kategorie platí všeobecně, že se opravdu můžete řídit jen cenou, které se pohybují v cenové relaci pod 10 000 Kč včetně DPH a nejčastěji mají displej s úhlopříčkou 15,6 palce. Tyto notebooky uspokojí jen ty nejzákladnější potřeby uživatele, jsou tedy určeny hlavně pro nenáročné jedince, kteří počítač nepotřebují často přenášet a nemají velké nároky na výkon ani výbavu.
  • Kancelářské notebooky

  • Kancelářské nebo též studentské notebooky jsou určeny pro ty, kteří notebook nosí denně s sebou do školy nebo do práce. Jsou rozměrově menší pro praktické přenášení, proto se nejčastěji nabízejí s displejem o úhlopříčce od 13,3 do 14 palců. Také jejich konstrukce je poměrně bytelná, aby odolávala častým převozům. Mají též ergonomické klávesnice a v řadě případů jsou i podsvícené pro pohodlnější práci za šera či ve tmě. Na hry se příliš nehodí, poradí si ale se všemi kancelářskými programy i ostatními multimédii. Jejich hlavní přednost však tkví v jejich snadné přenositelnosti a dlouhé výdrži baterie.
  •  
  • Profesionální notebooky

  • Profesionální notebooky se vyznačují velmi bytelnou konstrukcí, širokou nabídkou konektorů (zdířek) a výkonným hardwarem. Displej má nejčastěji úhlopříčku 13 až 15,6 palce, cena se však pohybuje v řádek desítek tisíc korun. Po takovém notebooku sáhne ten, kdo vyžaduje maximální spolehlivost, pokročilé zabezpečení, mimořádnou výdrž baterie a maximální výkon. Běžná je u těchto notebooků také nadstandardní záruka.
  • Herní notebooky

  • U herních notebooků hraje prim výpočetní a grafický výkon stejně jako kvalitní konstrukce s velmi výkonným chlazením. Zásadním parametrem v této kategorii notebooků, je grafická karta. Ta ovlivňuje, jaké hry model zvládne. Herní notebooky se vyrábějí nejčastěji s displeji o velikostech 15,6 a 17,3 palce a většinou mají podsvícenou klávesnici. Díky výkonnému hardware jsou výrazně těžší než běžné notebooky, takže na každodenní přenášení nejsou ideální volbou.
  •  
  • Notebooky 2v1

  • Notebooky 2v1 (též konvertibilní) jsou v současné době stále populárnější laptopy s dotykovým displejem a univerzálním použitím. Mají speciální konstrukci s kloubem, který spojuje displej s klávesnicí (základnou) notebooku, takže se otáčí v úhlu 360 °, čímž můžete zařízení využívat jako notebook i jako tablet. Existují i varianty s oddělitelnou klávesnicí, kdy je možné notebook používat jako tablet. Alternativou k tomuto provedení notebooku může být tablet s odnímatelnou klávesnicí.
  • V momentě, když už máte jasno, kolik chcete investovat do nového notebooku a jak velký či malý má být displej, přicházejí na řadu další parametry a jejich porovnávání mezi jednotlivými notebooky v dané cenové kategorii. Jedná se především o procesor (CPU), operační paměť (GPU), grafickou kartu, paměť (SSD/HDD), rozhraní a software.
  • Procesor notebooku

  • Procesor je mozek notebooku. U notebooků pro domácnost, kancelář, nebo pro studijní účely bohatě postačí základní procesory Intel i AMD (zde je jedno, pro jakého výrobce se rozhodnete). Naopak velkou pozornost věnujte operační paměti, protože ve stejné cenové kategorii můžete narazit na modely vybavené 4 GB pamětí, ale také 8 GB RAM, což je výrazný rozdíl. Všeobecně platí, že čím je frekvence a kapacita paměti vyšší, tím lépe, protože notebook pracuje rychleji. Pokud váš notebook bude určen na hraní či na tvorbu pokročilé grafiky, doporučujeme osadit ho pamětí minimálně 16 GB RAM.
  • Operační paměť (RAM)

  • Operační paměť RAM slouží k průběhu a ukládání všech procesů a dočasných souborů aplikací včetně operačního systému. Čím je větší, tím více toho počítač zároveň dokáže vykonávat. Dnes jsou základní modely osazeny 4GB RAM, která však postačí spíše méně náročným uživatelům, protože nemusí zvládat větší množství otevřených záložek v prohlížeči v kombinaci s dalšími zapnutými programy. Převážná část modelů má v dnešní době 8 GB RAM, která stačí na většinu úkonů jako sledování Full HD filmů či hraní her. Náročnější uživatelé, kteří se zabývají stříháním filmů, pokročilou grafikou nebo hraním her, by však měli volit notebook minimálně s 16GB RAM nebo větší. Některé notebooky mají vyměnitelné RAM, případně nabízejí volný slot pro další paměti. V takovém případě je velmi jednoduché paměť zvětšit či vyměnit, v popisu notebooku to ale většinou bohužel nenajdete, takže se musíte informovat přímo u výrobce či prodejce.
  • Pevný disk

  • Pevný disk slouží k ukládání vašich dat a přístupu k nim. Rozlišují se dvě varianty – klasické HDD a SSD. Nedělejte kompromisy kvůli kapacitě disku před pamětí RAM. Pokud narazíte na dva téměř stejné notebooky se stejnou kapacitou disku (HDD) a u jednoho je vyšší operační paměť, doporučujeme zvolit ten s vyšší operační pamětí.
  • SSD disk - SSD disky jsou dnes nejrozšířenější variantou a vynikají vysokou rychlostí, odolností a jsou lehčí, což se příznivě odráží na hmotnosti notebooků. Pokud pracujete s velkým množstvím dat, tak vám jeden systémový disk stejně nebude stačit a rozdíl desítek GB je dnes opravdu zanedbatelný. Svá data můžete totiž ukládat na externí zařízení nebo cloud. A co se týče filmů nebo fotek, je dnes díky internetu a jeho rychlosti vše snadno dostupné. Pokud jde o velikost pevného disku obecně, základní kapacita je 128 GB a nejrozšířenější je kapacita 512 GB. Při volbě velikosti disku je potřeba myslet na to, že systém může zabrat přibližně 40 GB a další GB si vezmou instalace programů.
  • HDD disk - HDD neboli plotnové disky mívají vyšší kapacitu zápisu, ale jsou výrazně pomalejší a kvůli pohyblivým částem náchylnější na poškození. V dnešní době už jsou na ústupu a nahrazovány SSD disky.
  • Grafická karta (GPU)

  • Úkolem grafické karty neboli GPU je zpracovávání grafických výstupů na displeji počítače. Velká část notebooků dnes využívá integrované grafické karty, které jsou součástí procesoru. Jejich výhodou je nižší spotřeba energie a provozní teplota, nedosahují však takového výkonu jako karty dedikované (samostatné). Dnešní generace integrovaných karet jsou již poměrně výkonné a jsou dostačující pro každého, přesto se hodí spíše jen na kancelářskou činnost a práci s multimédii. Špičkoví hráči a profesionálové musejí sáhnout po notebooku s dedikovanou grafickou kartou, která zvládne špičkový grafický výkon.
  • Displej patří k nejdůležitější součásti notebooku. Jeho kvalita a úhlopříčka zásadně ovlivňují hmotnost i celkovou spokojenost s notebookem.
  • Rozlišení displeje

  • Rozlišení displeje nám říká, kolik obrazových bodů (pixelů, px) se na něm zobrazuje. Čím více bodů, tím větší rozlišení a ostřejší obraz. Nejčastější zastoupení mají displeje s rozlišením Full HD (1 920 × 1 080 bodů). Jemnější rozlišení přinese kvalitnější obraz, ale už jsou kladeny vyšší nároky na grafickou kartu a baterii. Nejkvalitnější displeje mají v současnosti rozlišení 3 840 x 2 160 px. Hráči by v takovém případě měli sáhnout po modelu s co nejvýkonnější grafickou kartou, aby vše dokázala vykreslit.
  • Úhlopříčka displeje

  • Úhlopříčka displeje vám napoví, jak je notebook velký, těžký a do určité míry i výkonný a drahý. Nejrozšířenější jsou v dnešní době modely s úhlopříčkou 15,6 palce. Nejméně vhodné pro přenášení jsou pak 17,3palcové notebooky. Notebooky s menšími úhlopříčkami 13,3 nebo 14 palců, jsou snadno přenosné a můžete mezi nimi najít i modely s vysokým výkonem.
  • Povrchová úprava displeje

  • Povrchové úpravy displeje jsou tři a mají rozdílné určení v závislosti na místě a způsobu používání notebooků.
  • Lesklý displej - Lesklé displeje mají výraznější barvy, nejsou ovšem vhodné na cesty a práci na přímém slunci, kde jsou takřka nepoužitelné. V místnosti však zobrazují vysoce barevný a sytý obraz. S lesklými displeji se nejčastěji setkáte u notebooků s dotykovým panelem.
    Matný displej - Pokud často cestujete nebo rádi pracujete na sluncem zalité zahrádce, zvolte notebook s matným displejem. Nemají sice takovou barevnost a sytost zobrazení jako displeje lesklé, nepůsobí však tolik jako zrcadlo a nezanecháte na nich otisky prstů.
    Antireflexní displeje - Antireflexní displej představuje kompromis mezi matným a lesklým displejem. Redukuje odlesk osvětlení a zároveň má velice kvalitní obraz.
  • USB

  • Při vybírání nového notebooku se soustřeďte i na jeho možnosti propojení s dalšími elektronickými zařízeními. Pokud budete chtít mít k notebooku neustále připojenu myš a tiskárnu, a přitom občas používat flash disk, tři USB porty jsou minimum. Setkat se přitom můžete se starší a pomalejší USB 2.0, která spolehlivě poslouží při běžných činnostech, nebo novější vysokorychlostní USB 3.0. Notebooky nejnovějších typů a vyšších cenových kategorií mají již typ USB-C s oválným tvarem, který je oboustranně zapojitelný a umožňuje i nabíjení notebooku. Nedostatek USB portů můžete vyřešit rozbočovačem, který také najdete v naší nabídce.

  • Bluetooth

  • Velmi užitečná je i bezdrátová technologie Bluetooth, prostřednictvím které připojíte svůj notebook například s myší, sluchátky, klávesnicí, reproduktory nebo mobilem.
  • HDMI

  • HDMI je nejpoužívanější digitální konektor pro přenos obrazu a zároveň zvuku ve vysokém rozlišení. Slouží pro připojení notebooku k televizoru, externímu monitoru, digitálnímu fotoaparátu nebo projektoru.
  • Aby váš nový notebook fungoval, potřebuje operační systém. Dnes narazíte nejčastěji na operační systém Windows 10. Kromě toho se ale na trhu vyskytují i Windows 8, Windows 7 nebo macOS, méně často Linux nebo Chrome OS. V čem se liší?
  • Windows 11

  • Většina notebooků se dodává s předinstalovaným operačním systémem Windows 11, což je nejnovější operační systém společnosti Microsoft. To mimo jiné znamená, že dostává nejvíce aktualizací a bude nejdéle podporován.
  • macOS

  • MacOS je operační systém od firmy Apple, který je v mnoha směrech podobný operačnímu systému Windows, celý je ale oblečen do odlišného a velmi povedeného grafického kabátku. V základu také nabídne lepší softwarovou výbavu, a protože je navíc vyvíjen pro konkrétní hardware, vyznačuje se lepším zabezpečením, je intuitivnější a plynulejší. Hlavní chloubou systému je ovšem výkon. MacOS je totiž obecně považován za nejsvižnější operační systém vůbec, proto ho využívají hudebníci, grafici nebo lidé pracující v kanceláři. Tyto přístroje mají však své skalní fanoušky nejen pro svou pověstnou spolehlivost, jednoduchost, ale třeba i vytříbený nadčasový design.
  • Chrome OS

  • Chrome OS je zaměřený zejména na práci s internetem. Notebook s tímto nainstalovaným systémem se označuje jako Chromebook a pro plnohodnotné využití vyžaduje přístup k internetu. Je však nenáročný na výkon, takže práce s ním je svižnější než na notebooku s Windows ve stejné cenové kategorii. Nevýhodou je absence profesionálních aplikací, nicméně některé můžete využívat i v off-line režimu.
  • Linux

  • Linux je zcela bezplatný operační systém, který je vzhledem ke slabému zastoupení na trhu mimořádně bezpečný, neboť stojí stranou zájmu hackerů. Protože jde ale o otevřený systém, pro pokročilejší využívání je potřeba mít alespoň základní znalost programovacích jazyků. Cena takového notebooku je nižší než u stejně vybaveného modelu s Windows, nicméně nenabídne tolik funkcí a není vybaven skoro žádnými aplikacemi. Pro správné fungování notebooku si dopředu ověřte, že zrovna pro váš model jsou k dispozici potřebné ovladače, například pro síťové karty.
  • Čtečka otisku prstu - snímač vašeho prstu, používá se při přihlášení do systému, je alternativou hesla.
  • Bluetooth - bezdrátová technologie umožňuje propojit dvě Bluetooth zařízení. Např. k notebooku s Bluetooth připojíte Bluetooth myš, klávesnici nebo mobilní telefon.
  • Wi-Fi - bezdrátová síť pro příjem internetu. V dnešní době mají všechny notebooky Wi-Fi.
  • LAN - Local Area Network je lokální (místní) síť, ke které může být notebook připojen přes síťový konektor RJ-45. Doporučujeme rychlou gigabitovou LAN (1 000 Mbit/s).
  • HDMI - digitální konektor pro přenos obrazu a zároveň zvuku ve vysokém rozlišení.
  • DisplayPort - konektor, který slouží k přenosu obrazu i zvuku ve vysokém rozlišení. Najdeme jej většinou u pracovních notebooků.
  • VGA - je analogový konektor, slouží k přenosu obrazu. Používá se například u starších projektorů.
  • 3,5mm jack - audio konektor, němuž se připojují sluchátka, reproduktory nebo mikrofon.
  • Čtečka paměťových karet - umožňuje snadno přenést velké množství fotek či jiných dat z paměťové karty fotoaparátu nebo mobilních zařízení.

Notebooky